Jaki wybrać multitool lub scyzoryk do survivalu?

W świecie survivalu, zarówno multitool, jak i scyzoryk to niezbędne narzędzia, które każdy entuzjasta powinien mieć w swoim ekwipunku. Wybór między tymi dwoma może być trudny, ponieważ oba mają swoje zalety i wady. W tym poście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki multitool lub scyzoryk wybrać do survivalu, oraz omówimy najważniejsze aspekty i cechy, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Multitool czy scyzoryk?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych modeli, warto zastanowić się nad tym, czym różnią się multitool i scyzoryk. Oto krótkie porównanie:

Multitool

Multitool to wielofunkcyjne narzędzie, które zawiera wiele różnych funkcji i narzędzi w jednym urządzeniu. Zwykle jest ono większe i cięższe niż scyzoryk, ale oferuje większą wszechstronność. Najpopularniejsze multitooly na rynku to modele takich marek, jak Leatherman, Gerber czy Victorinox.

Zalety multitoola:

 • Większa liczba narzędzi i funkcji niż w scyzoryku
 • Zwykle bardziej wytrzymałe niż scyzoryki
 • Często oferują możliwość wymiany narzędzi

Wady multitoola:

 • Większa waga i gabaryty niż scyzoryk
 • Często droższe niż scyzoryki

Scyzoryk

Scyzoryk to klasyczne składane narzędzie, które zawiera kilka funkcji, takich jak nóż, nożyczki czy otwieracz do butelek. Scyzoryki są zwykle mniejsze i lżejsze niż multitooly, ale oferują mniej funkcji. Najbardziej znane scyzoryki to te produkowane przez szwajcarską firmę Victorinox.

Zalety scyzoryka:

 • Mniejsza waga i gabaryty niż multitool
 • Zwykle tańsze niż multitooly
 • Klasyczny, sprawdzony design

Wady scyzoryka:

 • Mniej narzędzi i funkcji niż w multitoolu
 • Zwykle mniej wytrzymałe niż multitooly

Cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze multitoola lub scyzoryka

 1. Liczba i rodzaj narzędzi – Zastanów się, jakich narzędzi i funkcji potrzebujesz podczas swoich przygód survivalowych. Czy potrzebujesz tylko noża, czy może także pilnika, szczypców, śrubokręta itp.? Wybierz multitool lub scyzoryk, który oferuje odpowiednią ilość i rodzaj narzędzi.
 2. Waga i wielkość – Im lżejszy i mniejszy multitool lub scyzoryk, tym łatwiej będzie go nosić ze sobą. Jeśli planujesz długie wędrówki, warto zwrócić uwagę na wagę i wielkość narzędzia.
 3. Materiał i jakość wykonania – Wybieraj multitool lub scyzoryk wykonany z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna, aluminium czy tytan. Dobrej jakości narzędzie będzie trwałe i niezawodne w trudnych warunkach.
 4. Ergonomia i wygoda użytkowania – Dobrze dobrany multitool lub scyzoryk powinien być wygodny w użyciu, łatwy do otwierania i zamykania, a także dobrze leżeć w dłoni.
 5. Cena – Ostatni, ale nie mniej ważny czynnik. Zastanów się, ile chcesz wydać na multitool lub scyzoryk. Pamiętaj jednak, że jakość często idzie w parze z ceną, dlatego warto czasem zapłacić więcej za lepsze narzędzie.

Polecane modele multitooli i scyzoryków do survivalu

Multitool Leatherman Wave+

Leatherman Wave+ to jeden z najpopularniejszych multitooli na rynku. Oferuje 18 narzędzi, w tym nóż, pilnik, nożyczki, szczypce, a także wymienne końcówki do śrubokręta. Jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej i posiada ergonomiczny design.

Scyzoryk Victorinox Swiss Army Huntsman

Victorinox Huntsman to klasyczny scyzoryk, który oferuje 15 funkcji, w tym nóż, nożyczki, otwieracz do butelek, pilnik oraz śrubokręt. Jest lekki, kompaktowy i wykonany z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu sprawdzi się podczas wypraw survivalowych.

FAQ

Jaki jest najlepszy multitool do survivalu?

Najlepszy multitool do survivalu to taki, który oferuje odpowiednią ilość i rodzaj narzędzi, jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, jest ergonomiczny i wygodny w użyciu. Przykładem takiego multitoola może być Leatherman Wave+.

Czy warto inwestować w drogi multitool lub scyzoryk?

Warto inwestować w drogi multitool lub scyzoryk, jeśli planujesz często korzystać z narzędzia i potrzebujesz niezawodności oraz trwałości. Pamiętaj jednak, że jakość często idzie w parze z ceną, dlatego warto czasem zapłacić więcej za lepsze narzędzie.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego multitoola lub scyzoryka do survivalu?

Najważniejsze cechy dobrego multitoola lub scyzoryka do survivalu to liczba i rodzaj narzędzi, waga i wielkość, materiał i jakość wykonania, ergonomia i wygoda użytkowania oraz cena.

Jaki rodzaj noża jest najlepszy do survivalu – multitool, scyzoryk czy nóż stały?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Multitool i scyzoryk oferują większą wszechstronność, ale nóż stały może być bardziej wytrzymały i lepiej sprawdzić się w niektórych sytuacjach, takich jak rąbanie drewna czy łamanie gałęzi.